Pieśń w Uchu

Syrakuzy, Isola Ortigia. Średniowieczne miasto na kamiennej wyspie. Rude, ciasne ulice prowadzą na poszarpany brzeg. Chłopcy skaczą ze skały w lazur. Pod wodą na chwilę otwieram oczy, w głębi kusi rozświetlone dno.

Skutery są wszędzie.

W parku archeologicznym sok ze świeżych pomarańczy i pozostałości ołtarza, na którym 2 tysiąclecia temu cesarz mógł zarżnąć 400 byków. Nad nim wykuty w wapieniu, przykryty dziś drewnianymi panelami amfiteatr; później dowiem się, że wystawiają tu czasem klasyków Greckich.

W największy skwar wślizguję się do Ucha Dionizjusza. Wysoka na 30 metrów, wąska jaskinia skręca w półmrok, po chwili każdy szelest wraca do mnie zwielokrotniony. Wychodzi pohukująca grupa Włochów. Za moim plecami zatrzymuje się korpulentna 50-latka. Przyjmuje stabilną postawę, długo nabiera powietrza. Uderza głosem jak dzwon… Po wszystkim wypytującej ją turystce przyznaje po francusku, że była (jest?) zawodową śpiewaczką.

Wieczorem w porcie jakiś nastolatek chce wziąć ode mnie aparat, „żeby zrobić mi zdjęcie”. Kiedy go wyśmiewam, wraca na ławkę do dziewczyn i rzuca za mną kilka kamieni.  Godzinę później właściciel wysmakowanego hostelu przy dworcu: „I see you, Poles, overtaking us.  10 temu przyjeżdżaliście tu do pracy. Teraz wpadacie na chwilę, spacerujecie, zachwycacie się kuchnią, zostawiacie pieniądze”.

W ciszy nocnego ogrodu 60-letnia Margaret, australijska – jak to o sobie mówi – singielka, przekonuje, że nie da się zmienić ludzi, których wybiera się na towarzystwo.

Reklamy

Tagi:

Komentarze 2 to “Pieśń w Uchu”

  1. miła osoba Says:

    i tak to nareszcie my Polacy staliśmy się pełnoprawnymi turystami ;-)

    p.s. Ucho to klub w Gdyni, bardzo fajny, polecam.

  2. Sabina Says:

    Jakkolwiek banalnie to zabrzmi – byłam tam :). Było to 7 lat temu i wtedy rzeczywiście nikt nie wierzył, że jestem turystką, brano mnie za zbieracza pomarańczy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: