Wiwat niedojrzałość

(Rozmowa z Jérômem Bindé) Jak wiedza będzie rozprzestrzeniała się w takim społeczeństwie?

Będziemy uczyć się w inny sposób. To wielkie zadanie przyszłości. Zatrzymamy się na etapie symbolicznej młodości, co stworzy nam okazję do edukacji przez całe życie. Kiedyś, gdy lekarz zdobył dyplom, uważał, że wystarczy mu tylko stosować zdobytą wiedzę. Dziś jest to nie do pomyślenia. Więcej nawet: często musimy zmieniać zawód i na powrót zaakceptować rolę ucznia.

Przez tysiąclecia edukacja była jedną z najbardziej konserwatywnych dziedzin. Szkoła, do jakiej chodziły jeszcze nasze dzieci zadziwiająco przypomina szkołę w imperium rzymskim czy w antycznej Grecji. Dziś nieustanne zmiany technologiczne powodują, że wiedza bardzo szybko się dezaktualizuje. Młodzi stali się czujniejsi, a dzięki temu, że grzebią w sieci, każda nowość rozprzestrzenia się błyskawicznie i działa destabilizująco na całość. Młodszy często prześciga starszego i bardziej doświadczonego. To odmienia stosunki społeczne, bo przekazywanie wiedzy było dotąd kamieniem węgielnym dominacji i przywilejem elit.

(Binde to wicedyrektor UNESCO ds. nauk społecznych). Nie daję linku do Onetu, bo się szybko starzeją. Co mnie chwyciło w tym fragmecie, to że zgrabnie ujmuje wysiłek odnajdywania się w rzeczywistości nowych mediów. Przykład – matka. Uparta, skajpa nauczyła się obsługiwać, podszkoliła w onlineowym kursie pisania na klawiaturze, przerzuca do mnie swoją treść via okienko tekstowe, chociaż rok temu nie rozumiała co to znaczy kliknąć.

I pracy szuka przez portale. A dla jej rocznika to jest wysiłek, hm, pokoleniowy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: